شبکه

روش های شبکه بندی و ارتباطی متعددی توسط توسط شرکت مپرا در داخل یک ایستگاه در خطوط مترو برای ارتباط بین BAS و تجهیزات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد که معروف ترین آنها به شرح زیر می باشد.

• PROFINET
پروفی نت، یک استاندارد فنی صنعتی برای ارتباط داده ها از طریق اترنت صنعتی است. شبکه پروفی نت شبکه ای است که دارای مزایای هر دو شبکه ی پروفیباس و اترنت می باشد. مهم ترین مزیت شبکه  ی پروفی باس، قابلیت اطمینان و Real-time بودن آن است ولی سرعت آن نسبت به اترنت کم است.

• PROFIBUS
پروفی باس، یک استاندارد ارتباطی در اتوماسیون صنعتی است که برای فرآیندهای اتوماسیون دیجیتال و آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ارتباطی، ارزان قیمت، همه کاره و تطبیق پذیر است و البته روشی پایدار محسوب می شود . پروفی باس بر مبنای تکنولوژی ارتباط سریال RS-485 طراحی شده است و تجهیزات مختلفی را می توان به شبکه پروفی باس متصل کرد، انواع PLC ها ،HMI/SCADA ، سنسورها، درایوها و غیره قابل اتصال به شبکه پروفی باس هستند.

• MODBUS
مدباس، یک پروتکل ارتباطی سریال می‌باشد که در سال 1979 توسط شرکت مودیکن برای استفاده در کنترل کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLC) منتشر شد و از آن زمان تا کنون به یکی از پروتکل‌های استاندارد در صنعت بدل گشته است و در حال حاضر یکی از رایج‌ترین پروتکل‌های مورد استفاده برای اتصال دستگاه‌های الکترونیک صنعتی است. دلایلی مانند گسترش پذیری، نگهداری ساده و کاربردهای صنعتی سبب شده است که پروتکل مدباس در محیط‌های صنعتی کاربرد فراوانی داشته باشد.